Začni teď

Proč začít s vlčky a světýlky v oddílech? Mohou ti pomoci:

• povzbudit u holek a kluků zájem o různé oblasti
  • podporovat je v jejich objevování světa okolo nás
  • podpořit jejich dlouhodobý zájem, trénovat vytrvalost, trpělivost a zodpovědnost
  • umožnit jim sdílet to, co se učí a co už umí
  • pomoci jim uvědomit si, v čem jsou dobří
  • umožnit jim zažít pocit vlastního úspěchu

Co potřebuji vědět, než předám dětem vlčky a světýlka?

• Na výběr je celkem z třiceti odborek. Zde v sešitě je najdeš všechny pohromadě. Pro vlčata a světlušky či žabičky si je můžeš stáhnout na webu vlcciasvetylka.skaut.cz a vytisknout na A4.
  • Každá odborka má deset úkolů. První je stejný jako ve stezce. Podporuje start v plnění (Jupí, už jeden úkol mám!) a provázanost stezek a odborek (v rámci všeobecného rozvoje stezek si vlče, světluška či žabička vybírá, čemu by se chtěl/a věnovat podrobněji v rámci odborky). Seznam propojení lze stáhnout zde.
  • Pro získání odborky je potřeba splnit osm úkolů, vlče/světluška si samo vybírá, které to budou.
  • Splněný úkol si vlče/světluška odškrtne a vedoucí, nebo někdo jím pověřený, ho podepíše.
  • Za splněnou odborku vlče/světluška získává nášivku coby připomínku plnění a možnost ukázat ostatním svou odbornost na kroji. Nášivka se nosí na pravém rukávu, pod znakem WAGGGS a WOSM.
  • Úkol je možné po dohodě s vedoucí/m upravit podle individuálních potřeb, popř. vnějších podmínek. Vždy ale tak, aby byl zachován smysl úkolu.
  • Odborka se nedá splnit za jednu schůzku či výpravu. Je potřeba vlčata a světlušky či žabičky podpořit, aby vytrvali, a nabízet jim prostor, kdy ji mohou plnit.

Jak začít s plněním?

Můžeš využít naše tipy, nebo si vymyslet vlastní cestu:

• Využij propojení odborek se stezkou. Plníte úkol ve stezce? Zaujme někoho více než ostatní? Upozorni ho na odborku.
  • Pozoruj, co zajímá holky a kluky v oddíle. Každého oslov s tím, co ho baví. Nebo je nech, ať si odborky vyberou sami. Odhadl/a jsi, co si vyberou?
  • Na výpravě či táboře zapoj do programu úkoly z odborek. Sleduj, co koho zajímá, a pak jim odborky nabídni.
  • Vyberte si jednu šestkovou odborku a plňte ji společně. Podporujte se. Zažijte společný úspěch.

Máš nějaký dotaz?

Napiš nám na email ovas@skaut.cz a zkusíme ti odpovědět. Pokud máš dotaz k fungování webu napiš na program@skaut.cz.

Jak je to s vlčky a světýlky věkově? Od jakého věku se doporučují plnit odborky pro skauty a skautky?
Vlčci a světýlka jsou cíleny na věk 8 – 10 let, ale při tvorbě jsme mysleli i na děti sedmileté a jedenáctileté. Horní věkovou hranici necháváme na posouzení vedoucí/ho oddílu. Prosím, zvažte, aby mohli vlčata a světušky plnit společně (neseparovat někoho, protože je moc mladý, nebo starý). Odborky pro skauty a skautky jsou připravovány pro tři věkové kategorie (mladší skauti a skautky 11-13, starší 13-15, roveři a rangers 16+). I zde platí, že pokud je ve skautském oddíle desetileté dítě, doporučujeme plnit odborky stejně jako ostatní skauti a skautky.

Jak je to s nošením nášivek vlčků a světýlek, když přejdou do skautů a skautek?
Krojový řád toto řeší jen pro stupně stezky, cestičky a plavby, kde je „nášivky za splněné stupně je možné na kroji ponechat do získání stupňů zdatnosti pro skauty a skautky„. U dalších krojových součástí vlčat a světlušek toto neřeší. Platí proto tato část krojového řádu: „V rámci pravidel určených tímto řádem stanoví podobu skautského kroje vedoucí výchovné jednotky, pokud ji organizační jednotka nestanoví jinak.“ Je tedy na každém vedoucí, jak si to v oddíle nastaví.

Kde najdeme znění Tří kapek rosy?
Znění tří kapek rosy bude v revidované stezce/cestičce/plavbě. Do té doby ho najdete zde.